TUZLAMBASI NEDİR

TUZLAMBASI NEDİR

Yazar: Dursun Okunma Sayısı: 220 Yayınlanma Tarihi 04 May 2016 Yorum: 0

TUZLAMBASI

Bir önceki yazımız olan tuz lambası nereden alınır başlıklı yazımızda değerli müşterilerimizin bizleri neden seçtiğini veya tuz lambasını nereden alacağı konusunda yapmış olduğu değerlendirmelerde bizi neden seçtiğine ilişkin bazı bilgilere değindik. Konuyla bağlantılı olduğu için tuz lambası fiyatları konusuna da kısmen değindik. Bu makalemizde sizlere tuz lambası fiyatlarını belirleyen unsurlar ve bu fiyatlar konusunda tuzlambanın doğru seçimi ile ilgili bazı ipuçları vereceğim. Şurası gerçek ki ticari yaşam içerisinde kar amacı gütmeden ürün satılamaz. Dolayısıyla ürün maliyetinin üzerine bir bedel eklenmeli ki kar olsun. Tuz lambası ile Çankırı kaya tuzu ile ilk kez karşılaşan bazı bireyler tuz lambasını özellikle de Çankırı kaya tuzu fiyatlarını bazen yüksek görebilmektedir. Çünkü genellikle marketlerde satılan deniz tuzu ve göl tuzu ve bazı kaya tuzlarından üretilen rafine tuzlarla karşılaştırarak Çankırı kaya tuzununda o bedellerle satılmasını beklemektedir. Ancak biz Çankırı tuz mağaralarımızdan elde edilen  Çankırı kaya tuzu sınırlı olsa da mümkün olduğunca uygun fiyatlarla müşterilerimize sunma çabası içerisindeyiz. Tabi ki fiyatlarımızı rafine tuzlar kadar düşüremiyoruz çünkü biz deniz tuzu, göl tuzu veya diğer tuzlardan yapılan rafine tuzu satmıyoruz sizlere.  Sınırlı olarak çıkarılan Çankırı kaya tuzu satışı yapmaktayız. Çankırı kaya tuzu , sınırlı müktarda çıktığı için doğal olarak tuzlambası üretimimizde sınırlı miktarda kalıyor. Ancak buna rağmen özellikle himala tuzundan üretilen tuz lambasından daha uygun fiyatla sizlere sunuyoruz ki ürünlerimizi yerli veya milli nitelik taşıyan Çankırı kaya tuzu ve Çankırı tuzlambalarını ön plana çıkaralım. Sizlerin bir konuda dikkatinizi çekmek istiyorum. Çünkü bu konuyu çok önemsiyoruz ve bu sorunla çok sık karşılaşıyoruz. Özellikle sağlığına dikkat eden ve bu doğrultuda tüketim gerçekleştiren insanalarımız tuz alımında da aynı özeni göstermektedir. Ayrıca tuz lambalarının astım, bronşit, nefes darlığı ve horlama sorununa iyi geldiği için tuz lambasına ilişkin talebine de özen göstermektedir. Tabi bunu bilen fırsatçılar çeşitle haksız rekabet yöntemi ile para kazanmak için bazı yöntemlere başvurmaktadır. Bu kandırmaca yöntemleri aşağıda sizlere madde madde sunabiliriz:

1) Himalaya tuzu adı altında Çankırı kaya tuzumuzun kilosunu sizlere 25-100 TL fiyatla satmaktadırlar( Özellikle Aktarlarda). Şunun çok iyi bilinmesi gerekirki himalaya tuzu pembe veya kırmızı renkte olduğu için zaten Çankırı kaya tuzu kadar beyaz olması mümkün değildir. Bu nedenle Himalaya tuzu ve Çankırı tuzunun renk farklılıklarından yola çıkarak böyle bir tuzağa düşmenin önüne geçmiş olursunuz.

2) Son yıllarda mum, gıda maddesi, ağır metal ve rafine tuz karışımından oluşan tuz lambası adı altında zehirli maddeler satılmaktadır. Ancak bu şekilde ki maddeler içerisindeki lambayla birlikte ısınınca kötü koku yaymaya başlar. Ancak gerçek bir tuzun kokmadığını bilirseniz tuzlamba adı altında sizlere satılan bu zehirli maddelerin gerçek veya sahte olup olmadığını rahat bir şekilde analiz edebilirsiniz. Zaten tuzun en önemli özelliklerinden kokmaması olduğu gibi koku giderici olmasıdır. Çünkü gerçek bir tuz, antibakteriyel olduğu için ter kokusunu oluşturan bakterileri ilgili bölge veya bölgelerde yok ederek terlemeye karşın ter kokusunun oluşmamasını sağlar.

3) Deniz tuzu, göl tuzu ve çeşitli kaya tuzlarından üretilen tuzlar çeşitli kimyasallarla(aliminyum vs) beyazlaştırılarak Çankırı tuzu adı altında satılmaktadır. Bu tuzları Doğal Çankırı kaya tuzundan ayırmak için içerisinde çok nadir şekilde de olsa Çankırı kaya tuzu damarının veya Çankırı kaya tuzu kilinin olmasına dikkat etmelsiniz. Hafif siyahımsı olan Çankırı Kaya tuzu kilinin nadir olarak olması Çankırı kaya tuzunun organik ya da doğal olduğunun açık şekilde kanıtıdır.

Görüldüğü gibi tuz lambası fiyatlarını ve Çankırı kaya tuzu fiyatlarını belirleyen unsurları iki başlık altında değerlendirebiliriz.

1) Yukarıda belirtilen ve hile yoluyla kazanç sağlamayı amaçlayan yöntemlerlde genellikle fiyatlar normalin çok altında olur  ki bu durum yukarıda ki yöntemlerin kullanıldığı konusunda sizlere ipucu niteliği taşımalıdır.

2) Çankırı kaya tuzu ve Çankırı kaya tuzundan üretilen tuz lambası sınırlı miktarlarda olmasına ve üretilmesine rağmen  normal kar marjının çok üzerinde  satılması durumu ise sizelere tuz ve tuz lambası ile lgili gereğinden çok fiyat ödemenize neden olur ki bu uçuk fiyatlarda sizin Çankırı kaya tuzunun fiyatı hakkında yorum yapabilmeniz konusunda ipucu niteliği taşımalıdır. Evet sınırlıdır rafine tuzların fiyatından yüksek olması gerekir ancak normal kar marjının çok üzerinde olmaması gerekir Çankırı krsital kaya tuzu ve doğal tuz lambalarının.

Yorumlar
Etiketler: tuzlambası
Yorumlar
Yorum Yap