Teslimat, İade ve Değişim

Teslimat;

Ürün/ürünler satıcının anlaşmalı olduğu kargo ile alıcının adresine teslim edilecektir. Teslimat süresi, Sipariş onayı mailinin gönderilmesinden ve sözleşmenin kurulmasından itibaren 30 gündür. Alıcıya önceden yazılı olarak veya bir sürekli veri taşıyıcısıyla bildirilmek koşuluyla bu süre en fazla on gün uzatılabilir.

Ürünler, Kargo şirketlerinin adres teslimatı yapmadığı bölgelere telefon ihbarlı olarak gönderilir.

Kargo Şirketinin haftada bir gün teslimat yaptığı bölgelerde, sevk bilgilerindeki yanlışlık ve eksiklik olduğu hallerde, bazı sosyal olaylar ve doğal afetler gibi durumlarda belirtilen gün süresinde sarkma olabilir. Bu sarkmalardan dolayı alıcı satıcıya herhangi bir sorumluluk yükleyemez. Ürün, Alıcı’dan başka bir kişi/kuruluşa teslim edilecek ise, teslim edilecek kişi/kuruluşun teslimatı kabul etmemesinden, sevk bilgilerindeki yanlışlık ve/veya Alıcının yerinde olmamasından doğabilecek ekstra kargo bedellerinden satıcı sorumlu değildir. Belirtilen günler içeriğinde ürün/ürünler müşteriye ulaşmadıysa teslimat problemleri müşteri hizmetlerine tuzmarket@gmail.com e-mail adresi kullanılmak sureti ile derhal bildirilmelidir.

Zarar görmüş paket durumunda; Zarar görmüş paketler teslim alınmayarak Kargo Şirketi yetkilisine tutanak tutturulmalıdır. Eğer Kargo Şirketi yetkilisi paketin hasarlı olmadığı görüşünde ise, paketin orada açılarak ürünlerin hasarsız teslim edildiğini kontrol ettirme ve durumun yine bir tutanakla tespit edilmesini isteme hakkı alıcıda vardır. Paket Alıcı tarafından teslim alındıktan sonra Kargo Şirketinin görevini tam olarak yaptığı kabul edilmiş olur. Paket kabul edilmemiş ve tutanak tutulmuş ise, durum, tutanağın Alıcı’da kalan kopyasıyla birlikte en kısa zamanda satıcı Müşteri Hizmetlerine bildirilmelidir.

 

İade ve Değişim Talepleri;

İnternet ve telefon ile yapılan satışlarda, müşterilerimiz üründen vazgeçerse, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunda belirtilen, müşterinin 14 gün içinde ürünü reddetme hakkı dahilinde iade ve değişim işlemleri yapabilmektedir.  Tuz Marketi, ürün değişim ve iadelerinde 6502 sayılı yasa ile Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunda belirtilen esasları, müşteri memnuniyeti açısından alt sınır olarak kabul eder.

Değişim/iade işlemlerinde ürün faturasının da ürün ile birlikte ibrazı zorunludur.

Özellikle Çankırı Tuz Lambaları, Mumluklar, Portreler ve Tuğlalar kırılgan bir yapıya sahip olup nakliye sırasında zarar görebilmektedir. Bu yüzden ürününüzü kargodan teslim alırken kontrol etmeniz önem arz etmektedir. Çankırı Kaya Tuzu poşetli ürün olduğu için nakliye sırasında zarar görmesi olası değildir.

Ürün iadesi ve değişikliği taleplerinizi web sitemizdeki iletişim formunu doldurarak veya 0 376 416 21 01 numaralı telefonda müşteri temsilcilerimize iletmeli ve karşılaşmış olduğunuz sorunun giderilmesini talep edebilirsiniz. Şayet yetkili departmanımız eksik veya kusurumuzu gideremiyorsa ürünü iade edebilirsiniz.

Satın almış olduğunuz tuz ürününün iadesi veya değişimi için, faturanız ile birlikte ürünü tarafımıza karşı ödemeli olarak kargolamalısınız. Ürünün hassasiyeti göz önüne alındığında ürünün paketlenmesini size gönderildiği şekilde yapmanız gerekmektedir. Bu yüzden ürünü aldığınızda paketleri atmayınız.

Ürünü anlaşmalı kargo firmamız ile adresimize ulaştırdığınızda iade talebiniz değerlendirilerek işleme alınır. Bunu takip eden 10 gün içinde alışveriş yaptığınız ödeme şeklinize göre sipariş bedeliniz iade edilir.

Ürün kutudan eksik ve zarar görmüş şekilde çıkarsa kargo sorumlusundan tutanak tutmasını isteyebilir, ya da siparişi teslim almayabilirsiniz. Bu durumda lütfen Çağrı Merkezimizden (0 376 416 21 01 ) veya İletişim Formundan bize bilgi veriniz.