Çankırı Kaya Tuzunun Hikayesi

Çankırı Kaya Tuzunun Hikayesi

Yazar: dursun Okunma Sayısı: 222 Yayınlanma Tarihi 04 May 2018 Yorum: 0

Çankırı Kaya Tuzunun Hikayesi

Çankırı Kaya Tuzunun Hikayesi

Türkiye’de günümüzde kullanılan 2 farklı tuz bulunmaktadır. Biri deniz tuzudur ve bunu her yerde bulabilmektesiniz ve bir diğeri ise kaya tuzu olmaktadır. Bunu da yine birçok yerde bulabilirsiniz, fakat kaya tuzunun hasını bulmak çok önemlidir. Kaya tuzunun en iyisini bulduktan sonra, onu yemeğe de koyabilirsiniz, farklı amaçlar için de kullanabilirsiniz, ama aynı zamanda sanat için kullanabilirsiniz.

Kaya Tuzundan Sanat Nasıl Olur

Birçok gıda malzemeleri sanat yapmak için kullanılıyor ve hatta belki tozlandırılmış tuz bile kullanılıyor, fakat kaya tuzundan nasıl sanat yapılır, bunu hiç kimse bilmiyor. Özellikle Türkiye’nin Çankırı bölgesinde bulunan kaya tuzlarını kullandığınızda, muazzam bir sanat ortaya çıkmaktadır. Tuz lambası yapabiliyorsunuz. Hadi, her şeyi anladık ama tuz lambası nasıl oluyor, hatta dalga geçmeyin diyenler bile olabilir. Çankırı bölgesinde bulunan kaya tuzları o kadar sert ki, üzerine çalışmalar yaparak farklı şekillere sokabiliyorsunuz. Bu yüzden aslında tuz lambası yapmak çokta zor olmuyor ve bunun kanıtlarını görsel olarak internetten de görebilirsiniz. Kaya tuzu belirli bir şekil haline getiriliyor ve daha sonra içine bir ışık konularak bir lamba oluveriyor.

Her Kaya Tuzundan Oluyor Mu?

Tuz lambası maalesef her kaya tuzundan olmuyor, bu sebeple aslında Çankırı bu konuda çok fazla ön plana çıktı. Buradaki kaya tuzları özellikle Çankırı kaya tuzu olarak bilinmektedir. Buradaki kaya tuzunda olan sertlik, birçok yerde olmadığı için, Çankırı’da yaşayan yerliler tuzdan lamba yapmanın bir yöntemini buldu ve artık günümüzde bunun ticaretini de yapıyorlar. Müşterinin istediği veya bin bir çeşit farklı şekillere koyarak tuz lambasını tasarlayabiliyorlar. Bunu bu şekilde anlatmak gerçekten çok tuhaf gelebilir ve böyle bir şey olamaz diyenler olabilir, fakat internetten araştırdığınızda bunun ne kadar gerçek olduğunu görebilirsiniz.

Tuz Lambalarını Nereden Alabiliyoruz

Eğer sizde bir tuz lambası sahibi olmak isterseniz, ya Çankırı’ya gideceksiniz ve Çankırı’ya gitmişken bir tuz lambasını hatıra olarak alıp evinize götüreceksiniz veya hem kendinize, hem de sevdiklerinize alarak hediye edebilirsiniz. Bunun yanı sıra eğer Çankırı’ya kadar gidemem derseniz, internet üzerinden siparişinizi verebilirsiniz ki bazen tasarımlar firma tarafından yapılmaktadır, bazı tasarılar ise müşterinin isteğine göre yapılmaktadır.

Yorumlar
Yorum Yap