KAYA TUZLARI

KAYA TUZLARI

Yazar: Dursun Okunma Sayısı: 303 Yayınlanma Tarihi 04 May 2016 Yorum: 0
KAYA TUZU 

Kaya tuzda insan vücudunda olduğu gibi 84 farklı element/mineral bulunmaktadır. Dolayısıyla ihtiyaç duyduğumuz elementleri kaya tuzu kullanarak giderebiliriz. Ancak burada bahsedilen elbette ki rafine edilmemiş yani belirli işlemlerle kimyası bozulmamış olan tuzdur.  Rafine edilmiş olan kaya tuzunda sadece Sodyum ve Klorür olmak üzere iki element kalmaktadır. Ayrıca rafine tuzlar beyazlaştırılmak ve akışkan hale getirilmek için içerisine farklı kimyasallar(siyanür) eklenmektedir. 

Kaya tuzu astım, bronşit gibi alt solunum yolları rahatsızlıklarına( astım, bronşit vb.) iyi geldiğine ilişkin pek çok uzman ve müşteri tepkisi yer almaktadır. Ayrıca içerisinde ki yer alan mineraller pek çok cilt rahatsızlıklarını giderdiği gibi antidepresan özelliğe de sahip olduğu pek çok platformda vurgulanmaktadır.  Ancak tüm kaya tuzların da bilinen 84 element olmasına rağmen bu elementlerin oransal dağılımında farklılıklar vardır. Biz de sizlere tuzlar arasında analiz raporları doğrultusunda ( KUZKA tarafından yayınlanan Çankırı Tuz Çalıştay Raporu) en sağlıklı olan tuz yani Çankırı kaya tuzu başta olmak üzere ülkemizde ki yerel kaya tuzlarını tavsiye etmekteyiz.

Çankırı'dan Gelen Mucize : Çankırı Kristal Kaya Tuzu

250 milyon kadar yıl önce oluşan kaya tuzu,  içerisinde yer alan 84 mineral bakımından en sağlıklı tuz  türüdür. Kaya tuzu içerisinde ise en önemli kristal tuz yatağına sahip Çankırı kaya tuzudur.  Doğal olan ve hiçbir fabrikasyondan geçmediği için, en saf ve en sağlıklı tuzdur. İçerisinde yer alan mineraller ayrıca bizim vücudumuzda da yer almaktadır.  Kaya tuzunu diğer tuzlardan ayıran en belirgin özellik ise tadının çok keskin olmasıdır. Gerçek Çankırı kaya tuzu başlıklı yazımızda Çankırı kaya tuzu başta olmak üzere tüm kaya tuzlarının sahteleriyle nasıl ayırt edilebildiği konusunda ayrıntılı ve sadece şekilde fikir sahibi olabilirsiniz.

Hiçbir şekilde fabrikasyondan geçmeyen kaya tuzu doğal yapısıyla pek çok faydalı özelliklere sahiptir. Bu faydalardan en önemlisi ise sahip olduğumuz hücrelerin sıvı ihtiyacının en dengeli şekilde karşılamasını sağlar. Çünkü rafine tuzların 1 gramı vücudumuzdan yaklaşık olarak 23 gram su alırken kaya tuzunun 1 gramı vücudumuzdan sadece 1 gram su almaktadır.  Ayrıca, sinir siteminin elektriksel işleyişinin sağlıklı olmasına katkı sağlamaktadır.

Kaya tuzu faydalarını aşağıda ki şekilde özetleyebiliriz:

- Şeker hastalığı ve tansiyon rahatsızlığı gibi kronik rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Özellikle yüksek tansiyon rahatsızlığı olan bireylerin tansiyonunu yükseltmediği bildirilmiştir.

- Kanserli hücrelerin çoğalma sürecini önlemektedir.

- Sedef, mantar, sivilce, akıntı, kaşıntı gibi cilt rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Bedenimizin PH dengesini sağladığı gibi , başımızda ki ve boğazımızda ki ağrılara iyi gelmektedir. Ayrıca kronik yorgunluğu gidermede etkilidir.

- Özellikle kaya tuzu sabunu kullanımı başta ergenlik sivilcesi olmak üzere sivilceleri önleme ve azaltmada etkilidir.

- Kalp ritmini düzenlendiği gibi kalp damar hastalıklarını önlemede birebir fayda sağlar.

- Böbrekte yer alan taşların dağılma sürecini hızlandırır.

-Alzheimer hastalığı, kireçlenme, astım bronşit, kulak akıntısı rahatsızlığını önlediği gibi yaşlandırmayı da geciktirici etkiye sahiptir.

- Hücrelerin yağ ve su ihtiyacını en iyi şekilde karşılamasını sağlar.

- Sedef, mantar, sivilce, ekzama, akne gibi cilt rahatsızlıklarını  önleyici ve giderici etkiye sahiptir.Bu etkisini ağırlıklı olarak kaya tuzu sabunu ve ayak bakım tuzu ile sağlamaktadır.

- Vücudumuzda ki zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağladığı gibi hücrelerimizin asit-baz dengesini sağlamada önemli rol üstlenmektedir.

- Kaya tuzu, kan dolaşımını hızlandırır ve kronik rahatsızlıklardan birisi olan tansiyon rahatsızlığı olanların tansiyonunun yükselmesini önler. Son yıllarda bu fonksiyonundan dolayı özellikle Prof. Dr. Canan Karatay gibi kalp doktorları tansiyon rahatsızlığı olan kişilere kaya tuzu önermektedir.

- Kan dolaşımını hızlandırır, astım, bronşit, diyabet, kemik hastalıkları ve vücuttaki hormonel dengede meydana gelen bozuklukların önlenmesinde etkilidir.

- İçerisinde yer alan bilinen 84 mineral sayesinde yorgunluğu ve yorgunluğa bağlı rahatsızlıkları giderici etkiye sahiptir.( kronik yorgunluk vb.)

- Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için bağışıklık sistemi zayıflığına bağlı rahatsızlıkları giderici etkiye sahiptir.

- Madde ile enerji arasında ki bağlantıları sağladığı için adeta enerji kaynağı rolü üstlenmektedir.

KAYA TUZU İLE SOLE HAZIRLAMA

Diğer adı tuzlu su kürü olan sole yapımı aşağıda ki şekilde yapılmaktadır:

Bir bardak kaya tuzu, yarım bardak su içerisine dağılması için koyulur.

Yaklaşık 5 gün sonra tuz dağıldığında oluşan sudan bir tatlı kaşığı alınarak bir çay bardağı suya koyularak oluşturulan kaya tuzu kürü,  gün başlangıcı ve akşamında içilmesi durumunda pek çok fayda sağlamaktadır. Bunların en başında cildin yaşlanma sürecini yavaşlatır, Hazımsızlık gibi rahatsızlıkları giderici etkiye sahiptir.
 Ciltteki sağlık sorunlarını giderici etkiye sahip olmaktadır. Özellikle gözümüzde ki kurumalar başta olmak üzere bedenimiz diğer kısımlarındaki kurumalara karşı kaya tuzu kürü uygulanabilir. Kaya tuzu kürü içsel anlamda vücudumuza hizmet ederken tuz terapisi ise bedenimizin dış kısmına dönük fayda sağlamaktadır.

KAYA TUZU KÜRÜ( SOLE TUZU KÜRÜ ) FAYDALARI

- Cilt rahatsızlıklarını önlediği için cildin yaşlanma sürecini yavaşlattığı gibi güzelleşmesini de sağlar.

- Kan dolaşımını hızlandırıcı etkiye sahiptir.

- Göz kanlanmasını önler.

- Hazım rahatsızlığına olumlu yönde etki eder.

Kaya tuzunun ısıtılan veya pişilen yemeğin öncesinde kullanılması en yanlış uygulamalardan birisidir. Çünkü Kaya tuzunun sıcaklığa maruz kalması tıpkı metal temasında olduğu gibi mineral kaybına neden olmaktadır. Bu nedenle cankirituzlamba.com olarak sizlere kaya tuzunun yemek hazırlandıktan sonraki aşamada kullanılmasını tavsiye etmekteyiz.

Kaya tuzu vücudun gerek içinde gerekse dışında çeşitli şekillerde kullanılmakta ve fayda sağlamaktadır. Banyoda kullanılabileceği gibi, sole şeklinde, tuz terapisi şeklinde veya normal gıda şeklinde kullanılabilmektedir.  Bütün bu kullanım şekilleri vücudumuzda ki toksinlerden arındırdığı gibi, stres gibi psikolojik rahatsızlıkların giderilmesini de sağlar.  Özetle kaya tuzunun vücudumuzda yer alan tüm organlara çeşitli şekillerde fayda sağladığını söyleyebiliriz.

Kaya tuzu hakkında genel hatlarıyla bilgi edindikten sonra birazda ''kaya tuzu kullanımı ve zayıflama''  konusunun ikinci kısmı olan kaya tuzu ile zayıflama kısmına değinelim.

KAYA TUZU KULLANIMI VE ZAYIFLAMA

Biliyoruzki pek çoğumuza ''kaya tuzu kullanımı ve zayıflama'' başlığı ilginç gelecektir. Ancak bizim burada bahsettiğimiz kaya tuzu, tuz mağarasından özenle seçilerek hiçbir metal teması sağlanmadan öğütülen %100 doğal kristal kaya tuzudur. Üretim süreciyle ilgili bilgi edinmek için bilgiler sayfasında yer alan Çankırı kaya tuzu başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz. Orada da dikkat edeceğiniz gibi biz elbetteki rafine edilmiş ve ısıl işlemden geçirilmiş olan, aliminyum ile beyazlatılmış olan ve kimya dilinde E-536 olarak ifade edilen ve tuzun topaklaşmasını önlemek adına siyanür katılan tuz türlerinden bahsetmiyoruz. Onların sağlığımıza ciddi derecede zarar veren tuzlar olduğunu pek çok şekilde ifade ettik.

Kaya tuzu, basınç ve güneşin etkisiyle kristalleştikten sonraki aşamada en sağlıklı tuz haline gelir.  Hiçbir şekilde fabrikasyon işleminden geçmeden taş değirmen ile öğütülen kristal kaya tuzu tabiatta yer alan en sağlıklı tuzdur. Tabi ki burada bahsedilen Çankırı kaya tuzudur.  Kristal kaya tuzunun taneleri küçük olduğu için ya da moleküler yapısından dolayı hücre zarından rahatlıkla geçebilmekte veya çıkabilmektedir. Bunu sağlayan kaya tuzunun kristalleşmiş halidir.  Deniz tuzu, göl tuzu veya kaya tuzlarının kristalleşmemiş olanları doğal şekliyle satılsa da taneleri büyük olduğu için hücre zarından kolaylıkla geçemeyecektir. Biz bu nedenle en dengeli mineral dağılımına sahip ve en sağlıklı tuzun Yaren şehri Çankırı'mızda yer alan Çankırı kaya tuzu olduğunu ifade etmekteyiz.
 Kaya tuzunun kristalleşmesi ile hücre zarından rahatlıkla geçebiliyor olması nedeniyle hücremizin yağ, su veya sıvı dengesi korunur ve  bu nedenle hücrelerimizin yağ ve su dengesini denetim altına aldığını söyleyebiliriz.

Kaya tuzu ile zayıflama kürü nasıl hazırlanır?

Öncelikle bir miktar kaya tuzu alınarak cam bir kavanoz içerisine konulur.  Daha sonra kavanoza bir miktar doğal kaynak suyu dökülerek 5 saat kadar bekletilmeye alınır.  5 saat sonra kullanıma hazır olan mineralli kaya tuzlu su kullanıma hazır hale gelmiştir. Kullanım süresince içerisine toz gibi maddelerin girmemesi için ağzı kapatılmalıdır. Kavanoz içerisinde ortalama %25 tuz %75 su bulunmaktadır.  Bir bardak su içerisine bir çay kaşığı kadar alınmasıyla oluşan Çankırı sole kristali sabah ve akşam öğün öncesi tüketilmelidir. En az 20 gün kadar uygulanması tavsiye edilen sole ödem atımını sağlamaktadır. Ayrıca solenin hücrelerde proteine dönüşen gıda olduğu son yapılan açıklamalar ışığında bildirilmiştir. Kronik rahatsızlığı olan bireylerin( tansiyon, diyabet vs) doktor kontrolünde sole kullanması tavsiye edilmektedir.

Etiketler: kaya tuzu
Yorumlar
Yorum Yap